Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Wszystko wskazuje na to, że kredytobiorcy już trzeci rok z rzędu będą mogli skorzystać z przerwy w spłacaniu kredytu hipotecznego. Projekt przepisów przedłużających wakacje kredytowe na 2024 r. został już zatwierdzony przez Sejm i Senat. Teraz ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.
Z ustawowych wakacji kredytowych możesz skorzystać, jeśli posiadasz kredyt hipoteczny w złotówkach. Wakacje kredytowe nie przysługują kredytom indeksowanym lub denominowanym do waluty innej niż polska. Umowa kredytowa musi być podpisana przed 1 lipca 2022 r., natomiast termin zakończenia okresu kredytowania musi przypadać co najmniej 6 miesięcy od tej daty.
Możliwość zawieszenia spłaty przysługuje Ci wyłącznie w stosunku do jednej umowy zawartej w celu nabycia nieruchomości przeznaczonej na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jej wartość nie może przekraczać 1,2 mln zł. Jeśli spłacasz kilka kredytów hipotecznych, będziesz mógł zawiesić raty wyłącznie jednego z nich.
Ponadto w 2024 r. wakacje kredytowe mają przysługiwać tylko osobom, w przypadku których rata kredytu przekracza 30% dochodów gospodarstwa domowego (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku o wakacje kredytowe). Wyjątkiem jest sytuacja, w której kredytobiorca utrzymuje co najmniej trójkę dzieci (do 18. roku życia lub do 25. roku życia, gdy kontynuują naukę, lub dzieci niepełnosprawnych bez względu na wiek) –wówczas kryterium wartości rat w odniesieniu do dochodów (RdD – Rata do Dochodu) nie obowiązuje.
W ramach wakacji kredytowych w poprzednich latach można było zawiesić łącznie 8 rat kredytu hipotecznego: 4 w 2022 roku i 4 w 2023 roku.
Po przedłużeniu programu na 2024 rok z wakacji kredytowych będzie można skorzystać czterokrotnie:
W okresie zawieszenia nie będziesz płacił kapitałowej i odsetkowej części raty
kredytu mieszkaniowego. Będziesz musiał jednak ponosić koszty z tytułu
ubezpieczeń powiązanych z umową. Może to być np. ubezpieczenie pomostowe lub
ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
Przepisy dotyczące wakacji kredytowych na 2024 rok zostały przegłosowane przez Sejm 12 kwietnia, a przez Senat 18 kwietnia. Data wejścia w życie przepisów była przesuwana już dwukrotnie. Początkowo miały zacząć obowiązywać 1 marca, a następnie 1 maja. Jednak wszystko wskazuje na to, że ostatecznie z wakacji kredytowych w 2024 roku będzie można skorzystać od 1 czerwca.
Aby skorzystać z wakacji kredytowych, musisz złożyć do banku wniosek o zawieszenie spłaty kredytu. Może on przybierać formę papierową lub elektroniczną. Papierowy wniosek możesz wysłać do banku pocztą, kurierem lub dostarczyć osobiście, elektroniczny — e-mailem lub przez system bankowości internetowej.
Wniosek o wakacje kredytowe powinien zawierać:
Ważne: w ofercie Twojego banku mogą być również dostępne inne wakacje kredytowe niż te ustawowe, udzielane na innych zasadach (np. dające możliwość zawieszenia spłaty tyko raty kapitałowej). Upewnij się, że składasz wniosek o ustawowe wakacje kredytowe, jeśli chcesz skorzystać z wakacji kredytowych opisanych w tym artykule.
Spłata kredytu zostanie zawieszona automatycznie, z dniem doręczenia kredytodawcy wniosku na okres w nim wskazany. W ciągu 21 dni od momentu doręczenia wniosku kredytodawca ma obowiązek potwierdzenia otrzymania dokumentu na trwałym nośniku, wskazania okresu, na który została zawieszona spłata kredytu oraz wysokości ewentualnych opłat z tytułu ubezpieczeń. Brak potwierdzenia nie wpływa na rozpoczęcie zawieszenia spłaty kredytu.
W praktyce wakacje kredytowe oznaczają, że przez kilka wskazanych przez siebie miesięcy nie będziesz musiał spłacać rat wybranego kredytu hipotecznego – zostaną one przeniesione na koniec okresu kredytowania. Okres spłaty Twojego kredytu zostanie wydłużony o raty, których nie spłaciłeś w ramach wakacji.
Banki nie będą raportować do BIK wakacji kredytowych jako opóźnienia. Fakt skorzystania z wakacji kredytowych nie jest brany pod uwagę przy naliczaniu scoringu BIK – nie ma więc wpływu na wysokość oceny punktowej BIK.
To, w jaki sposób informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych będzie interpretowana, zależy od polityki kredytowej instytucji finansującej, w której będziesz ubiegać się o kredyt lub pożyczkę w przyszłości. BIK nie decyduje o przyznaniu kredytu – jest to zawsze samodzielna decyzja podmiotu, w którym składasz wniosek o kredyt/pożyczkę.
Banki przekażą do BIK informację o Twoich wakacjach kredytowych – możesz to samodzielnie sprawdzić w Raporcie BIK.
Przy kredycie aktualnie objętym wakacjami kredytowymi znajdziesz adnotację: Ustawowe zawieszenie spłaty – kredyt hipoteczny. Jeśli pobierzesz Raport BIK już po upływie wakacji kredytowych, zobaczysz z kolei informację: Zakończone ustawowe zawieszenie spłaty – kredyt hipoteczny.
Przykładowy Raport BIK z przekazaną informacją o ustawowych wakacjach kredytowych.
Uwaga: bank ma 7 dni na przekazanie do BIK informacji o tym, że korzystasz z ustawowych wakacji kredytowych. Dopiero po przekazaniu tych danych do BIK informacja o zawieszeniu spłaty będzie widoczna w Twoim Raporcie BIK. Pamiętaj, że ustawowe wakacje kredytowe obowiązują od momentu złożenia wniosku o nie.
Jeśli złożyłeś wniosek o zawieszenie spłaty kilku rat – informacje o wakacjach kredytowych będą przekazywane przez bank sukcesywnie, w miesiącu, którego zawieszenie spłaty dotyczy.
W Raporcie BIK możesz też zweryfikować, czy w wyniku wakacji kredytowych nie zmieniła się kwota do spłaty. Zmianie nie powinna również ulec liczba rat (zawieszone raty zostaną przeniesione na koniec okresu kredytowania). Jeśli w momencie wnioskowania o ustawowe wakacje kredytowe miałeś jakieś opóźnienia w spłacie, to nie powinny one się zwiększyć.
Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcejDodatkowe finansowanie może zdecydowanie ułatwić rozwój przedsiębiorstwa, dlatego kredyty dla firm są tak popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde zobowiązanie, kredyt na firmę wiąże się też z kosztami i ryzykiem. decyzja o jego zaciągnięciu powinna być więc dobrze przemyślana. Co wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt na rozwój firmy?
więcej„Mieszkanie na start” to rządowy program dla osób, które chcą kupić nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, posiłkując się kredytem hipotecznym. Program ten ma zastąpić funkcjonujące dotychczas programy mieszkaniowe: Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Jakie są jego najważniejsze założenia, kto może z niego skorzystać i co jeszcze warto wiedzieć o „Mieszkaniu na start”?
więcej