Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Dobra historia zależy przede wszystkim od terminowej spłaty wszystkich swoich kredytów. Spłacasz wszystko w terminie = masz dobrą historię. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak świadomie budować swoją historię kredytową.
Korzystaj mądrze z kredytów
Każdy kredyt spłacony w terminie wpływa pozytywnie na Twoją historię kredytową. Warto więc rozważyć np. zakup jakiegoś sprzętu na raty albo wzięcie drobnego kredytu, szczególnie jeśli w przyszłości planujesz ubiegać się np. o kredyt hipoteczny. W ten sposób zaczniesz budować swój obraz rzetelnego kredytobiorcy.
Wyraź zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie
Dzięki temu instytucje finansowe będą widzieć, że Twoje wcześniejsze kredyty były spłacane w terminie. Bez tej zgody Twoja historia kredytowa będzie ograniczała się tylko do aktualnych kredytów albo tych spłacanych z opóźnieniami.
Nie bierz zbyt wielu kredytów na raz
Terminowość spłat kredytów to ważny, ale nie jedyny czynnik wpływający na Twoją historię kredytową. Banki sprawdzą też w BIK, ile masz aktualnie kredytów - żeby ocenić, czy kolejny kredyt nie obciąży Cię za bardzo. Złym pomysłem jest też spłacanie jednego kredytu drugim, bo w ten sposób możesz wpaść w pętlę zadłużenia.
Kontroluj swoją historię kredytową
Sprawdzaj regularnie swoją historię kredytową w BIK. W ten sposób wychwycisz ewentualne nieprawidłowości. Możesz też zobaczyć, co banki widzą na Twój temat - jest to ważne szczególnie, gdy zamierzasz złożyć wniosek o kredyt.
W razie kłopotów ze spłatą rozmawiaj z bankiem
Jeśli masz lub przewidujesz problemy ze spłatą kredytu, skontaktuj się z bankiem i spróbuj wynegocjować nowe zasady spłaty. Im dłużej zalegasz ze spłatą, tym bardziej pogarszasz swoją historię kredytową.
Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcejDodatkowe finansowanie może zdecydowanie ułatwić rozwój przedsiębiorstwa, dlatego kredyty dla firm są tak popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde zobowiązanie, kredyt na firmę wiąże się też z kosztami i ryzykiem. decyzja o jego zaciągnięciu powinna być więc dobrze przemyślana. Co wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt na rozwój firmy?
więcej„Mieszkanie na start” to rządowy program dla osób, które chcą kupić nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, posiłkując się kredytem hipotecznym. Program ten ma zastąpić funkcjonujące dotychczas programy mieszkaniowe: Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Jakie są jego najważniejsze założenia, kto może z niego skorzystać i co jeszcze warto wiedzieć o „Mieszkaniu na start”?
więcej