Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Jeśli wnioskowałeś o kredyt lub pożyczkę, masz kartę kredytową, limit w koncie bądź jesteś poręczycielem, Twoje dane są w BIK. Podobnie jak pozostałych 25 milionów osób, które mają jakieś zobowiązania kredytowe. Co ważne 90% tych informacji to dane pozytywne.
Zastanawiasz się, jak to się dzieje?
Twoje dane są przesyłane do BIK za każdym razem, kiedy starasz się o jakiś produkt kredytowy w banku lub innej instytucji finansowej współpracującej z BIK. Następnie, już po udzieleniu Ci kredytu, do BIK regularnie spływają informacje o tym, jak spłacasz swoje zobowiązania - w terminie czy z opóźnieniami. Dane te są aktualizowane przynajmniej raz w tygodniu, aż do całkowitej spłaty zobowiązania. Do BIK przekazywane są informacje ze wszystkich banków, SKOK-ów oraz większości firm pożyczkowych.
Jeśli przydarzy Ci się opóźnienie w spłacie powyżej 60 dniu, bank powinien poinformować Cię, że jeśli w ciągu kolejnych 30 dni od daty otrzymania informacji nie uregulujesz zaległych opłat, Twoje dane będą przetwarzane przez BIK przez 5 lat, od dnia całkowitej spłaty zobowiązania.
Biura kredytowe, takie jak BIK, działają na całym świecie i pełną takie same funkcje. Z jednej strony pozwalają bankom i innym instytucjom minimalizować ryzyko kredytowe, czyli udzielać kredytów tym osobom, które będą w stanie je spłacić. Z drugiej strony umożliwiają każdej osobie dostęp do wszystkich danych na swój temat przekazanych przez bank czy inną instytucję finansową. Pamiętaj, że możesz w dowolnym momencie pobrać Raport BIK i sprawdzić, jakie informacje na Twój temat przekazano do BIK.
Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcejDodatkowe finansowanie może zdecydowanie ułatwić rozwój przedsiębiorstwa, dlatego kredyty dla firm są tak popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde zobowiązanie, kredyt na firmę wiąże się też z kosztami i ryzykiem. decyzja o jego zaciągnięciu powinna być więc dobrze przemyślana. Co wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt na rozwój firmy?
więcej„Mieszkanie na start” to rządowy program dla osób, które chcą kupić nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, posiłkując się kredytem hipotecznym. Program ten ma zastąpić funkcjonujące dotychczas programy mieszkaniowe: Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Jakie są jego najważniejsze założenia, kto może z niego skorzystać i co jeszcze warto wiedzieć o „Mieszkaniu na start”?
więcej