Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Według ostatnich danych GUS (za sierpień 2022) ceny wzrosły 16,1 procent w skali roku. Skutki tego odczuwamy podczas wizyt w sklepach, korzystania z usług, płacenia rachunków za prąd i gaz. Dodatkowo wzrosło też oprocentowanie kredytów bankowych, co szczególnie odczuwają osoby mające kredyty hipoteczne. Niektóre raty kredytowe wzrosły nawet dwukrotnie od czasu, gdy NBP po raz pierwszy podniósł stopy procentowe (w październiku 2021 roku).
Jak poradzić sobie w tych trudnych czasach – oto kilka porad dla osób zmagających się ze spłatą wysokich rat w czasie, gdy wszystko inne również drożeje.
Często najprostsze rozwiązania okazują się najlepsze. Tak jest też w tym przypadku. Dlatego też planuj rozsądnie swoje wydatki i notuj je. Dzięki temu zobaczysz, które z nich są niekonieczne i gdzie możesz poszukać oszczędności. Czasem może to wymagać pewnych zmian w stylu życia. Jednak nie muszą stać się zbyt dotkliwe. Jeśli na przykład codziennie kupujesz kawę na mieście, to z tych niewielkich kwot, robią się po pewnym czasie poważne sumy.
Ponadto na przykład, jeśli robisz zakupy w internecie, skorzystaj z porównywarek cenowych i wyszukaj najtańszą opcję. Uwzględnij też koszty dostawy, najlepiej wybierając darmową opcję. Warto też zmniejszyć koszty komunikacji. Ceny paliwa wzrosły tak bardzo, że warto rozważyć korzystanie z transportu miejskiego. Jeśli nie masz wygodnego dojazdu do pracy, poszukaj w sąsiedztwie osób, jeżdżących w tym samym kierunku i podzielcie się kosztami benzyny. Kolejne pomysły na oszczędności to gotowanie w domu (zamiast wychodzenia do restauracji) czy wypożyczanie książek w bibliotece.
W okresie rosnących rachunków za mieszkania konieczne może okazać się oszczędzanie ogrzewania (na przykład zmniejszanie go czy wyłączanie, gdy wyjeżdżamy). Nie bez znaczenia jest też zmniejszenie zużycia wody. Warto więc przestawić się z kąpieli na prysznic. Pilnujmy też, by woda nie lała się bez powodu, choćby podczas mycia zębów.
Planowanie i ograniczanie wydatków poszłyby jednak na marne, gdybyś później zaoszczędzone pieniądze roztrwonił. Dlatego też środki te warto wykorzystać choćby na nadpłatę kredytu. Polega ona na oddaniu większej kwoty, niż wynika z harmonogramu. Ta dodatkowa płatność zmniejsza pozostały do zwrotu kapitał. Dzięki temu nie są naliczane od niego kolejne odsetki. To rozwiązanie wyjątkowo potrzebne w czasie, gdy to właśnie część odsetkowa okazuje się (wskutek wzrostu stóp procentowych) szczególnie wysoka.
Innym, czasem nawet bardziej opłacalnym na dłuższą metę sposobem, może okazać się skrócenie okresu kredytowania. Dzięki temu całkowita kwota, jaką musisz zwrócić bankowi, staje się mniejsza. Z drugiej strony miesięczna rata może się wówczas zwiększyć (gdyż rat będzie mniej). Dlatego też bank przed ewentualnym wyrażeniem zgody na skrócenie okresu kredytowania zweryfikuje ponownie Twoją zdolność kredytową.
Jeśli masz kilka zobowiązań, spróbuj przenieść je do jednego banku. Jeśli jego oferta okaże się korzystna, to konsolidacja pozwoli Ci obniżyć oprocentowanie. Choć to rozwiązanie oznacza ulgę w kieszeni, to nie jest dostępne dla każdego. Bank udzielający kredytu konsolidacyjnego sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Ta wskutek ogólnie wyższych kosztów zobowiązania (w związku z podwyżkami stóp) może zaś okazać się gorsza niż w momencie, gdy podpisywałeś pierwotną umowę.
W tym kontekście warto też wspomnieć o ustawowych wakacjach kredytowych. Oznaczają one możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego zaciągniętego w złotówkach oraz na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Rozwiązanie to może objąć maksymalnie 8 miesięcy:
Podczas wakacji bank nie pobiera rat (kapitałowych ani odsetkowych), a jedynie ubezpieczenie od kredytu. Za skorzystanie przez klienta z tej możliwości instytucjom finansowym nie wolno pobierać opłat. Jednak okres kredytowania ulega odpowiedniemu wydłużeniu.
Decyzja o skorzystaniu (bądź nie) ze wspomnianej opcji należy do Ciebie. Jeśli jednak postanowisz zrobić użytek z wakacji kredytowych, to pamiętaj o rozsądnym gospodarowaniu „dodatkowymi” pieniędzmi. Możesz je przeznaczyć na nadpłatę kredytu lub też starać się o skrócenie okresu kredytowania.
Przy długoterminowych zobowiązaniach musisz liczyć się z kilkakrotnymi cyklami wzrostów i obniżek stóp procentowych. Te ostatnie znajdują się obecnie na dość wysokim poziomie, jednak w przyszłości sytuacja prawdopodobnie ulegnie zmianie. O tej zmienności warto pamiętać przy ewentualnym zaciąganiu kolejnych zobowiązań.
Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcejDodatkowe finansowanie może zdecydowanie ułatwić rozwój przedsiębiorstwa, dlatego kredyty dla firm są tak popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde zobowiązanie, kredyt na firmę wiąże się też z kosztami i ryzykiem. decyzja o jego zaciągnięciu powinna być więc dobrze przemyślana. Co wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt na rozwój firmy?
więcej„Mieszkanie na start” to rządowy program dla osób, które chcą kupić nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, posiłkując się kredytem hipotecznym. Program ten ma zastąpić funkcjonujące dotychczas programy mieszkaniowe: Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Jakie są jego najważniejsze założenia, kto może z niego skorzystać i co jeszcze warto wiedzieć o „Mieszkaniu na start”?
więcej