Przygotuj aplikację mObywatel lub dane z dokumentu tożsamości, w tym numer PESEL.
Masz już konto w BIK? Zaloguj się
Bank może sprawdzić Twoją historię kredytową w BIK w kilku sytuacjach.
Pierwsza z nich jest wtedy kiedy wnioskujesz o produkt natury kredytowej tzn. kredyt, pożyczkę, kartę kredytową, chcesz otworzyć limit w koncie lub poręczasz komuś kredyt. Bank sprawdza, jakie były twoje wcześniejsze doświadczenia w tym zakresie, tzn. jakie zobowiązania spłacałeś i spłacasz i czy robiłeś to terminowo. W tym celu bank lub firm pożyczkowa pobiera z BIK raport kredytowy.
Kolejna możliwość pobrania przez bank informacji z BIK na Twój temat dotyczy sytuacji, gdy bank w którym dostałeś kredyt lub pożyczkę monitoruje Twoją sytuację, aby upewnić się, że spłata udzielonego kredytu nie jest zagrożona. W wielu instytucjach jest to standardowa procedura i pobieranie z BIK raportu monitorującego odbywa się regularnie, np. raz na kwartał.
Ostatnia możliwość dotyczy przygotowywania przez banki ofert dla klientów. Nie jest tajemnicą, że każda firma oferująca jakiekolwiek produkt czy usługę chciałaby z informacją o niej docierać do osób, w przypadku których prawdopodobieństwo skorzystania jest jak najwyższe.
Dotyczy to również banków. I tak na przykład, zanim bank wyśle propozycję nowej karty kredytowej, w pierwszej kolejności zweryfikuje, kto potencjalnie taką kartą mógłby być zainteresowany. Może w tym celu pobrać z raport z BIK. Co ważne, takie sprawdzenie może dotyczyć tylko osób, które już są klientami danego banku.
Masz możliwość zweryfikowania w każdym momencie, jaka instytucja i kiedy pobierała z BIK informacje o Tobie. Wystarczy, że założysz konto na portalu bik.pl i wygenerujesz swój własny Raport BIK. Poza informacjami o zapytaniach złożonych przez banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe znajdziesz w nim szczegółową historię Twoich zobowiązań: kredytowych (z bazy Biura Informacji Kredytowej) oraz finansowych (z bazy Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor).
Raport BIK zawiera również wskaźnik Twojej sytuacji płatniczej. Dzięki niemu od razu zobaczysz, czy nie masz opóźnień w płatnościach oraz sprawdzisz swój scoring, czyli ocenę punktową BIK.
Potrzebujesz dodatkowych środków, ale nie masz czasu na skomplikowane formalności? A może nie masz jak udowodnić swojego stałego zatrudnienia? Sprawdź, czy i gdzie można uzyskać kredyt na dowód bez umowę o pracę. Wyjaśniamy też, jak działają takie produkty i co musisz zrobić, aby uzyskać finansowanie.
więcejDodatkowe finansowanie może zdecydowanie ułatwić rozwój przedsiębiorstwa, dlatego kredyty dla firm są tak popularne. Trzeba jednak pamiętać, że jak każde zobowiązanie, kredyt na firmę wiąże się też z kosztami i ryzykiem. decyzja o jego zaciągnięciu powinna być więc dobrze przemyślana. Co wziąć pod uwagę, zanim weźmiesz kredyt na rozwój firmy?
więcej„Mieszkanie na start” to rządowy program dla osób, które chcą kupić nieruchomość na własne potrzeby mieszkaniowe, posiłkując się kredytem hipotecznym. Program ten ma zastąpić funkcjonujące dotychczas programy mieszkaniowe: Bezpieczny Kredyt 2% i Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy. Jakie są jego najważniejsze założenia, kto może z niego skorzystać i co jeszcze warto wiedzieć o „Mieszkaniu na start”?
więcej